You are now at: Home » News » ଓଡିଆ Oriya » Text

ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ସମସ୍ତ PE ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଜ୍ଞାନ ଏଠାରେ ଅଛି!

Enlarged font  Narrow font Release date:2021-03-08  Browse number:468
Note: ଯଦି ଆପଣ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର କିଛି ବିସ୍ତୃତ ଜ୍ଞାନ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି: ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍-ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଞ୍ଚାମାଲର ମ basic ଳିକ ଜ୍ଞାନ |

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ହେଉଛି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ଆମେ ଆମର ଦ daily ନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ପ୍ରାୟତ use ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ | ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍, ଶିଶୁ ବୋତଲ, ପାନୀୟ ବୋତଲ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବାକ୍ସ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ରାପ୍, କୃଷି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ଆସବାବପତ୍ର, ବ electrical ଦ୍ୟୁତିକ ଉପକରଣ, 3D ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍, ଏପରିକି ରକେଟ୍ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସବୁ ଉପସ୍ଥିତ |

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ହେଉଛି ଜ organic ବ ପଲିମର ସାମଗ୍ରୀର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାଖା, ଅନେକ କିସମ, ବଡ଼ ଅମଳ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରୟୋଗ ସହିତ | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପାଇଁ, ସେଗୁଡିକ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଭାବରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ:

1. ଗରମ ହେବା ସମୟରେ ଆଚରଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଗରମ ହେବା ସମୟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ଥର୍ମୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଥର୍ମୋସେଟିଂ ବିଜ୍ଞାନରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ;

2. ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ରଜନୀ ର ସିନ୍ଥେସିସ୍ ସମୟରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାର ଅନୁଯାୟୀ, ରଜନୀକୁ ପଲିମେରାଇଜଡ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ପଲିକୋଣ୍ଡେନ୍ସେଡ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ;

3. ରଜନୀ ମାକ୍ରୋମୋଲ୍ୟୁକୁଲ୍ସର କ୍ରମାଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ଦୁଇ ପ୍ରକାରରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ: ଆମୋରଫସ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ସ୍ଫଟିକ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍;

4. କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଏବଂ ପ୍ରୟୋଗର ପରିସର ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ସାଧାରଣ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ |

ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସାଧାରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଆମର ଦ daily ନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ସାଧାରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୃହତ ଉତ୍ପାଦନ ପରିମାଣ, ବ୍ୟାପକ ଯୋଗାଣ, ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ବୃହତ ଆକାରର ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ସୂଚିତ କରେ | ସାଧାରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକଗୁଡିକର ଭଲ ମୋଲିଡିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି, ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ various ାରା ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ପାଦରେ ଗ old ଼ାଯାଇପାରିବ | ସାଧାରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ପଲିଥିନ (PE), ପଲିପ୍ରୋପିଲିନ (ପିପି), ପଲିଭିନିଲ କ୍ଲୋରାଇଡ (ପିଭିସି), ପଲିଷ୍ଟାଇରିନ (PS), ଆକ୍ରିଲୋନାଇଟ୍ରିଲ / ବୁଟାଡିଏନ / ଷ୍ଟାଇରେନ (ABS) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଏଥର ମୁଁ ମୁଖ୍ୟତ pol ପଲିଥିନ (PE) ର ମୁଖ୍ୟ ଗୁଣ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ କହିବି | ପଲିଥିନ୍ (PE) ର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ଗୁଣ ରହିଛି, ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ରେସିନ୍ରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ବିବିଧତା, ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବହୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କିସମ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି | ପଲିଥିନ୍ ରେସିନ୍ ଗୁଡିକରେ ମୁଖ୍ୟତ low ନିମ୍ନ-ସାନ୍ଦ୍ରତା ପଲିଥାଇଲନ୍ (LDPE), ର line ଖ୍ୟ ନିମ୍ନ-ସାନ୍ଦ୍ରତା ପଲିଥିନ (LLDPE) ଏବଂ ଉଚ୍ଚ-ସାନ୍ଦ୍ରତା ପଲିଥିନ (HDPE) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ପଲିଥିନ୍ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହେଉଛି ଏହାର ସର୍ବ ବୃହତ ବ୍ୟବହାରକାରୀ | ଏହା ପ୍ରାୟ 77% ନିମ୍ନ-ସାନ୍ଦ୍ରତା ପଲିଥିନ ଏବଂ 18% ଉଚ୍ଚ-ସାନ୍ଦ୍ରତା ପଲିଥିନ ଖାଇଥାଏ | ଏହା ସହିତ, ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ମୋଲଡେଡ୍ ଉତ୍ପାଦ, ତାର ଏବଂ କେବୁଲ୍, ଫାଙ୍କା ଦ୍ରବ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ତେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବହାର ସଂରଚନାକୁ ଅଧିକ ଅନୁପାତ କରନ୍ତି | ପାଞ୍ଚଟି ସାଧାରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟର ରେସିନ୍ ମଧ୍ୟରେ, PE ର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ | ବିଭିନ୍ନ ବୋତଲ, କ୍ୟାନ୍, ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ବ୍ୟାରେଲ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାତ୍ର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପଲିଥିନ୍ blow ାଞ୍ଚା ହୋଇପାରେ; ବିଭିନ୍ନ ହାଣ୍ଡି, ବ୍ୟାରେଲ୍, ଟୋକେଇ, ଟୋକେଇ, ଟୋକେଇ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦ daily ନିକ ପାତ୍ର, ଦ daily ନିକ ସୁନ୍ଦରୀ ଏବଂ ଆସବାବପତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ତିଆରି | ଏକ୍ସଟ୍ରୁଜନ୍ ମୋଲିଡିଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପାଇପ୍, ଷ୍ଟ୍ରାପ୍ସ, ଫାଇବର, ମୋନୋଫିଲାମେଣ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି ଉତ୍ପାଦନ କରନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ଏହା ତାର ଏବଂ କେବୁଲ୍ ଆବରଣ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ କାଗଜ ତିଆରିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ଅନେକ ପ୍ରୟୋଗ ମଧ୍ୟରେ ପଲିଥିନର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଉପଭୋକ୍ତା କ୍ଷେତ୍ର ହେଉଛି ପାଇପ୍ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର | ସହରୀ ନିର୍ମାଣ, କୃଷି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ, ବୟନ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ପ୍ୟାକେଜିଂ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ସହିତ ଏହି ଦୁଇଟି କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ଦିନକୁ ଦିନ ବ୍ୟାପକ ହୋଇପାରିଛି |
 
 
[ News Search ]  [ Add to Favourite ]  [ Publicity ]  [ Print ]  [ Violation Report ]  [ Close ]

 
Total: 0 [Show All]  Related Reviews

 
Featured
RecommendedNews
Ranking