You are now at: Home » News » ଓଡିଆ Oriya » Text

ପଲିପ୍ରୋପିଲିନ (ପିପି) ବିଷୟରେ ଯାହାକିଛି ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ |

Enlarged font  Narrow font Release date:2021-03-01  Browse number:348
Note: ଏହାର ଅନନ୍ୟ ମିଶ୍ରଣ ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ତୁଳନା କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଅନ୍ୟ ପଲିମର ସହିତ ମିଳିତ ସାମଗ୍ରୀ ଗଠନ ପାଇଁ କପୋଲାଇମେରାଇଜ୍ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଗୀ ଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ, ଯାହା ଏହାକୁ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ପସନ୍ଦ କରିଥାଏ |

ପଲିପ୍ରୋପିଲିନ (ପିପି) କ’ଣ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କ’ଣ?
ପଲିପ୍ରୋପିଲିନ (ପିପି) ହେଉଛି ଏକ ଥର୍ମୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଆଡିଶନ୍ ପଲିମର ଯାହା ପ୍ରୋପିଲିନ ମନୋମରର ମିଶ୍ରଣରୁ ନିର୍ମିତ | ଏଥିରେ ଉପଭୋକ୍ତା ଉତ୍ପାଦ ପ୍ୟାକେଜିଂ, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଅଂଶ ଏବଂ ବସ୍ତ୍ର ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରୟୋଗ ରହିଛି | ଫିଲିପ୍ ଅଏଲ୍ କମ୍ପାନୀର ବ scientists ଜ୍ଞାନିକ ପଲ୍ ହୋଗାନ୍ ଏବଂ ରୋବର୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରଥମେ 1951 ରେ ପଲିପ୍ରୋପିଲିନ ତିଆରି କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଇଟାଲୀ ଏବଂ ଜର୍ମାନ ବ scientists ଜ୍ଞାନିକ ନାଟା ଏବଂ ରେହନ୍ ମଧ୍ୟ ପଲିପ୍ରୋପିଲିନ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ନାଟା 1954 ମସିହାରେ ସ୍ପେନରେ ପ୍ରଥମ ପଲିପ୍ରୋପିଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସିନ୍ଥାଇଜ୍ କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଫଟିକୀକରଣ କ୍ଷମତା ବହୁ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା | 1957 ସୁଦ୍ଧା, ପଲିପ୍ରୋପିଲିନର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଏବଂ ସମଗ୍ର ୟୁରୋପରେ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ ହେଲା | ଆଜି ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ବ୍ୟବହୃତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହୋଇପାରିଛି |


ଏକ ing ୁଲା lid ାଙ୍କୁଣୀ ସହିତ ପିପିରେ ତିଆରି ଏକ medicine ଷଧ ବାକ୍ସ |

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପିପି ସାମଗ୍ରୀର ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଶ୍ demand ର ଚାହିଦା ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ 45 ନିୟୁତ ଟନ୍ ଅଟେ ଏବଂ 2020 ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଚାହିଦା ପ୍ରାୟ 62 ନିୟୁତ ଟନ୍କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ପିପିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ ହେଉଛି ପ୍ୟାକେଜିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି, ଯାହା ସମୁଦାୟ ବ୍ୟବହାରର ପ୍ରାୟ 30% ଅଟେ | ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ବ electrical ଦୁତିକ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଉତ୍ପାଦନ, ଯାହା ପ୍ରାୟ 26% ଖର୍ଚ୍ଚ କରେ | ଘରୋଇ ଉପକରଣ ଏବଂ ଅଟୋମୋବାଇଲ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତ୍ୟେକ 10% ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି | ନିର୍ମାଣ ଶିଳ୍ପ% ୦% ଖର୍ଚ୍ଚ କରେ |

ପିପି ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସୁଗମ ପୃଷ୍ଠ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟ କେତେକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଉତ୍ପାଦକୁ ବଦଳାଇପାରେ, ଯେପରିକି POM ରେ ନିର୍ମିତ ଗିଅର୍ ଏବଂ ଆସବାବପତ୍ର ପ୍ୟାଡ୍ | ସୁଗମ ପୃଷ୍ଠଟି ମଧ୍ୟ PP ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ପୃଷ୍ଠଗୁଡିକ ପାଳନ କରିବା କଷ୍ଟକର କରିଥାଏ, ଅର୍ଥାତ୍, ପିପି ଶିଳ୍ପ ଗ୍ଲୁ ସହିତ ଦୃ ly ଭାବରେ ବନ୍ଧା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ୱେଲ୍ଡିଂ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଧା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଅନ୍ୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ତୁଳନାରେ, ପିପିରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଘନତ୍ୱର ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ | ଜ organic ବ ଦ୍ରବଣରେ PP ର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରତିରୋଧ ଅଛି ଯେପରିକି କୋଠରୀ ତାପମାତ୍ରାରେ ଗ୍ରୀସ୍ | କିନ୍ତୁ ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରାରେ ପିପି ଅକ୍ସିଡାଇଜ୍ କରିବା ସହଜ ଅଟେ |

ପିପି ର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଏହାର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା, ଯାହା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ମୋଲିଡିଂ କିମ୍ବା CNC ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ହୋଇପାରେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ପିପି ମେଡିସିନ୍ ବାକ୍ସରେ, lid ାଙ୍କୁଣୀଟି ଜୀବନ୍ତ ହିଙ୍ଗୁ ଦ୍ୱାରା ବୋତଲ ଶରୀର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ | ବଟିକା ବାକ୍ସକୁ ସିଧାସଳଖ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ମୋଲିଡିଂ କିମ୍ବା ସିଏନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରାଯାଇପାରିବ | ଜୀବନ୍ତ ହିଙ୍ଗୁ ଯାହା lid ାଙ୍କୁଣୀକୁ ସଂଯୋଗ କରେ ତାହା ହେଉଛି ଏକ ଅତି ପତଳା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସିଟ୍ ଯାହା ଭାଙ୍ଗିବା ବିନା ବାରମ୍ବାର ବଙ୍କା ହୋଇପାରେ (ଏକ ଚରମ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ 360 ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗତି କରେ) | ଯଦିଓ ପିପିରେ ନିର୍ମିତ ଜୀବନ୍ତ ହିଙ୍ଗୁ ଭାର ବହନ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଏହା ଦ daily ନନ୍ଦିନ ଆବଶ୍ୟକତାର ବୋତଲ କ୍ୟାପ୍ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ |

ପିପି ର ଅନ୍ୟ ଏକ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଗଠନ ପାଇଁ ଏହା ଅନ୍ୟ ପଲିମର (ଯେପରିକି PE) ସହିତ ସହଜରେ କପୋଲାଇମେରାଇଜ୍ ହୋଇପାରିବ | କପୋଲାଇମର ପଦାର୍ଥର ଗୁଣକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାଏ, ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ପିପି ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରୟୋଗ ହାସଲ କରିପାରିବ |

ଅନ୍ୟ ଏକ ଅପୂରଣୀୟ ପ୍ରୟୋଗ ହେଉଛି ପିପି ଉଭୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଫାଇବର ସାମଗ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ |

ଉପରୋକ୍ତ ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପିପି ଅନେକ ପ୍ରୟୋଗରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ: ପ୍ଲେଟ୍, ଟ୍ରେ, କପ୍, ହ୍ୟାଣ୍ଡବ୍ୟାଗ୍, ଅସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପାତ୍ର ଏବଂ ଅନେକ ଖେଳନା |

PP ର ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ କ’ଣ?
PP ର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ ହେଉଛି:

ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିରୋଧ: ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷାର ଏବଂ ଏସିଡ୍ ପିପି ସହିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରେ ନାହିଁ, ଯାହାକି ଏହାକୁ ଏହିପରି ତରଳ ପଦାର୍ଥ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ପାତ୍ରରେ ପରିଣତ କରେ (ଯେପରିକି ଡିଟରଜେଣ୍ଟ, ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଉତ୍ପାଦ ଇତ୍ୟାଦି) |
ଇଲାସ୍ଟିସିଟି ଏବଂ କଠିନତା: PP ର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଇଲାସ୍ଟିସିଟି ଅଛି, ଏବଂ ବିକୃତିର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଫାଟି ନ ପାରି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବିକୃତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ସାଧାରଣତ "ଏକ“ କଠିନ ”ପଦାର୍ଥ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କଠିନତା ହେଉଛି ଏକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଶବ୍ଦ ଯାହାକି ଭଙ୍ଗ ନକରି ଏକ ପଦାର୍ଥର ବିକୃତି (ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବିକୃତି ପରିବର୍ତ୍ତେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବିକୃତି) ର କ୍ଷମତା ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଛି |
ଥକ୍କା ପ୍ରତିରୋଧ: ବହୁ ମୋଡ଼ିବା ଏବଂ ବଙ୍କା ହେବା ପରେ ପିପି ଏହାର ଆକୃତି ବଜାୟ ରଖେ | ଜୀବନ୍ତ ହିଙ୍ଗୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବ feature ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ବିଶେଷ ମୂଲ୍ୟବାନ |
ଇନସୁଲେସନ୍: ପିପି ସାମଗ୍ରୀର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରତିରୋଧ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଏକ ଇନସୁଲେଟିଂ ସାମଗ୍ରୀ |
ଟ୍ରାନ୍ସମିଟାନ୍ସ: ଏହା ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରଙ୍ଗରେ ତିଆରି କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସାଧାରଣତ a ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରଙ୍ଗ ଟ୍ରାନ୍ସମିଟାନ୍ସ ସହିତ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରଙ୍ଗରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ଉଚ୍ଚ ଟ୍ରାନ୍ସମିଟାନ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଆକ୍ରିଲିକ୍ କିମ୍ବା PC ଚୟନ କରାଯିବା ଉଚିତ |
ପିପି ହେଉଛି ଏକ ଥର୍ମୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଯାହା ପ୍ରାୟ 130 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ତରଳିବା ପଏଣ୍ଟ ସହିତ, ଏବଂ ତରଳିବା ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏକ ତରଳ ହୋଇଯାଏ | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଥର୍ମୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପରି, ପିପି ଗରମ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ହୋଇପାରେ, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବକ୍ଷୟ ବିନା | ତେଣୁ, ପିପି ପୁନ yc ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ସହଜରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିବ |

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପିପି କ’ଣ?
ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାର ଅଛି: ହୋମୋପଲିମର ଏବଂ କପୋଲାଇମର | କପୋଲାଇମରଗୁଡିକ ବ୍ଲକ୍ କପୋଲାଇମର ଏବଂ ଅନିୟମିତ କପୋଲାଇମରରେ ବିଭକ୍ତ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗର ଅନନ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକ ଅଛି | ପିପିକୁ ପ୍ରାୟତ the ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଶିଳ୍ପର "ଇସ୍ପାତ" ପଦାର୍ଥ ଭାବରେ କୁହାଯାଏ, କାରଣ ଏହା ପିପିରେ ଯୋଗୀ ଯୋଗ କରି ତିଆରି କରାଯାଇପାରିବ କିମ୍ବା ଏକ ନିଆରା ଉପାୟରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇପାରିବ, ଯାହା ଦ୍ PP ାରା ଅନନ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ PP ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ କଷ୍ଟମାଇଜ୍ ହୋଇପାରିବ |

ସାଧାରଣ ଶିଳ୍ପ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପିପି ହେଉଛି ଏକ ହୋମୋପଲିମର | ପ୍ରଭାବ ପ୍ରତିରୋଧକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ଲକ୍ କପୋଲାଇମର ପିପି ଇଥିଲିନ ସହିତ ଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ | ଅଧିକ ନକଲି ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଉତ୍ପାଦ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ରାଣ୍ଡମ କପୋଲାଇମର ପିପି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ପିପି କିପରି ତିଆରି ହୁଏ?
ଅନ୍ୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପରି, ଏହା ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନ୍ ଇନ୍ଧନର ଡିଷ୍ଟିଲେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ “ଭଗ୍ନାଂଶ” (ହାଲୁକା ଗୋଷ୍ଠୀ) ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କାଟାଲାଇଷ୍ଟର୍ ସହିତ ମିଶି ପଲିମେରାଇଜେସନ୍ କିମ୍ବା ପଲିକୋଣ୍ଡେନ୍ସେସନ୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

CNC, 3D ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ମୋଲିଡିଂ ବ features ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ |
ପିପି 3D ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ |

ଚିଲାଣ୍ଟ ଫର୍ମରେ 3D ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ପିପି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ |

PP CNC ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ |

ସିଟ୍ ଫର୍ମରେ CNC ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ PP ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ PP ଅଂଶର ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ତିଆରି କରିବାବେଳେ, ଆମେ ସାଧାରଣତ them ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ CNC ମେସିନିଂ କରିଥାଉ | ପିପିରେ କମ୍ ଆନ୍ନାଲିଙ୍ଗ୍ ତାପମାତ୍ରା ଅଛି, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହା ଉତ୍ତାପ ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ବିକୃତ ହୋଇଯାଏ, ତେଣୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାଟିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର କ ill ଶଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |

ପିପି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ |

ଯଦିଓ ପିପିରେ ସେମି-ସ୍ଫଟିକ୍ ଗୁଣ ରହିଛି, ଏହାର କମ୍ ତରଳିବା ସାନ୍ଦ୍ରତା ହେତୁ ଏହାର ବହୁତ ଭଲ ତରଳତା ଅଛି, ତେଣୁ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ସହଜ | ଏହି ବ feature ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଗତିକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ପଦାର୍ଥ ଛାଞ୍ଚ ଭରିଥାଏ | PP ର ସଙ୍କୋଚନ ହାର ପ୍ରାୟ 1-2% ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଚାପ ଧରିବା, ସମୟ ଧରି ରଖିବା, ତରଳିବା ତାପମାତ୍ରା, ଛାଞ୍ଚ କାନ୍ଥର ଘନତା, ଛାଞ୍ଚର ତାପମାତ୍ରା, ଏବଂ ଯୋଗର ପ୍ରକାର ଏବଂ ଶତକଡା ଅନେକ କାରଣ ହେତୁ ଏହା ଭିନ୍ନ ହେବ |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର |
ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପ୍ରୟୋଗ ବ୍ୟତୀତ, PP ମଧ୍ୟ ଫାଇବର ତିଆରି ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହିପରି ଦ୍ରବ୍ୟରେ ଦଉଡି, କାର୍ପେଟ, ଚଟାଣ, ପୋଷାକ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |


ପିପି ର ସୁବିଧା କ’ଣ?
ପିପି ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଶସ୍ତା |
PP ର ଉଚ୍ଚ ଫ୍ଲେକ୍ସଚରାଲ୍ ଶକ୍ତି ଅଛି |
ପିପି ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସୁଗମ ପୃଷ୍ଠ ଅଟେ |
ପିପି ଆର୍ଦ୍ରତା-ପ୍ରୁଫ୍ ଏବଂ ଏଥିରେ କମ୍ ଜଳ ଅବଶୋଷଣ ଅଛି |
ବିଭିନ୍ନ ଏସିଡ୍ ଏବଂ କ୍ଷାରରେ ପିପିରେ ଭଲ ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିରୋଧ ଥାଏ |
ପିପିରେ ଭଲ ଥକ୍କା ପ୍ରତିରୋଧ ଅଛି |
PP ର ଭଲ ପ୍ରଭାବ ଶକ୍ତି ଅଛି |
ପିପି ଏକ ଭଲ ବ electrical ଦୁତିକ ଇନସୁଲେଟର |
ପିପି ର ଅସୁବିଧା କ’ଣ?
PP ର ତାପଜ ବିସ୍ତାରର ଏକ ଉଚ୍ଚ କୋଏଫିସିଏଣ୍ଟ୍ ଅଛି, ଯାହା ଏହାର ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରୟୋଗକୁ ସୀମିତ କରେ |
ଅତିବାଇଗଣି ରଶ୍ମି ଦ୍ P ାରା ପିପି ଅବକ୍ଷୟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ |
କ୍ଲୋରାଇଟେଡ୍ ଦ୍ରବଣ ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧିତ ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନ୍ ପ୍ରତି PP ର ଖରାପ ପ୍ରତିରୋଧ ଅଛି |
ପିପି ଏହାର ଖରାପ ଆଡିଶିନ୍ ଗୁଣ ହେତୁ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା କଷ୍ଟକର |
ପିପି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଅଟେ |
ପିପି ଅକ୍ସିଡାଇଜ୍ କରିବା ସହଜ ଅଟେ |
ଏହାର ଅଭାବ ସତ୍ତ୍ P େ, ପିପି ସାଧାରଣତ a ଏକ ଭଲ ପଦାର୍ଥ | ଏହାର ଅନନ୍ୟ ମିଶ୍ରଣ ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ତୁଳନା କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଅନ୍ୟ ପଲିମର ସହିତ ମିଳିତ ସାମଗ୍ରୀ ଗଠନ ପାଇଁ କପୋଲାଇମେରାଇଜ୍ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଗୀ ଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ, ଯାହା ଏହାକୁ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ପସନ୍ଦ କରିଥାଏ |

PP ଗୁଣଗୁଡିକ କ’ଣ?
ମାନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅର୍ଥାତ୍ 25 ° C ର ପରିବେଶ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଚାପର 1 ବାତାବରଣ |

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ନାମ: ପଲିପ୍ରୋପିଲିନ (ପିପି)

ରାସାୟନିକ ସୂତ୍ର: (C3H6) n


ରଜନୀ ଚିହ୍ନଟ କୋଡ୍ (ପୁନ yc ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ):


ତରଳିବା ତାପମାତ୍ରା: 130 ° C

ସାଧାରଣ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ତାପମାତ୍ରା: 32-66 ° C |

ଉତ୍ତାପ ବିକୃତିର ତାପମାତ୍ରା: 100 ° C (0.46 MPa ଚାପରେ)

ଟେନସାଇଲ୍ ଶକ୍ତି: 32 MPa |

ନମନୀୟ ଶକ୍ତି: 41 MPa

ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ: 0.91

ସଙ୍କୋଚନ ହାର: 1.5-2.0%

 
 
[ News Search ]  [ Add to Favourite ]  [ Publicity ]  [ Print ]  [ Violation Report ]  [ Close ]

 
Total: 0 [Show All]  Related Reviews

 
Featured
RecommendedNews
Ranking